دانشنامه

روش تشخیص روغن اصل از تقلبی

رنگ روغن اصل و طبیعی

پس از گسترش استفاده از دارو‌های شیمیایی در بین مردم و شیوع بیماری‌های مختلف ناشی از عوارض این داروها، بار دیگر گرایش به سمت طب سنتی و دارو‌های گیاهی افزایش یافته است.

چراکه بسیاری از افراد و متخصصان معتقدند، اثرات مثبت و بدون عوارض درمان با طب سنتی در بسیاری از مواقع به وضوح قابل مشاهده بوده و پایداری بیشتری دارند از سوی دیگر عوارض کمتری نیز نسبت به درمان‌های شیمیایی دارد

روغن  های گیاهی از بهترین و پرکاربرد ترین داروهای طب سنتی از دیرباز تا کنون بوده است که در تمامی عطاری ها و بیشتر داروخانه ها یافت میشود.

روغن های طبیعی اصل

  اینکه این روغن‌ها گاه خواص درمانی فوق العاده‌ای دارند موضوعی انکار ناپذیر است

اما آنچه که جای نگرانی دارد این است که طبق پژوهش‌ها این فرآورده‌ها ۹۰ درصد تقلبی هستند.

[avsh1]

استفاده از روغن های گیاهی در لوازم ارایشی و بهداشتی موجب افزایش قیمت و همین امر میزان تقلب در این تجارت را دو چندان کرده است

روغن های تقلبی  نه تنها خاصیت درمانی ندارند، بلکه به دلیل استفاده از مواد مشابه روغن و اسانس‌های مختلف موجب بروز مشکلات عدیده‌ای در مصرف کننده نیز می‌شود که ضربه بزرگی هم به سلامت جامعه و هم به اعتبار طب سنتی زده است.

حال در این اشفته بازار چه باید کرد

بهتر است کوتاه و مختصر در همین ابتدا بگوییم که خود را گول نزنید

راهی جز انالیز دستگاهی و آزمون های تخصصی با دستگاه های پیشرفته  برای تشخیص روغن اصل از غیر اصل وجود ندارد اما اشاره به چند نکته خالی از لطف نیست که در مقاله های بعدی سعی میکنیم راه های تشخیص مربوط به هر روغن را ذکر کنیم .

[avsh2]

به طور کلی بسته بندی وقیمت ، رنگ و بو  ، غلظت و طعم چند عامل مهم در تشخیص یک روغن با کیفیت میباشند.یک روغن با کیفیت و اصل با بسته بندی استاندارد  و اصولی ارائه میشود که بهترین ان شیشه های دودی و ظروف پت دارویی تیره میباشد چرا که به عنوان مثال نور خورشید خواص روغن را تقلیل میدهد و حتی در برخی از روغن ها خواص آن روغن به صفر میرسد .

بهترین بسته بندی روغن ظرف روغن

لازم به ذکر است با توجه به قیمت بذر ها و این نکته که اکثر روغن ها از بذر و دانه های گیاهی تهیه میشوند انتظار قیمت پایین از یک روغن با کیفیت را نمیتوان داشت. و البته به قیمت های نجومی نیز باید شک کرد چرا که بسیاری با اطلاع از همین موضوع قیمت را چند برابر میکنند.

رنگ ، بو ، غلظت و طعم مساله ای هست که قبلا میتوانستیم از ان بهره ببریم ولی اکنون با توجه به پیشرفت علم تمامی این موارد قابل سنتز و تولید آزمایشگاهی میباشد به گونه ای که افراد خبره نیز نمیتوانند از روی طعم رنگ و بوی روغن اصل و تقلبی بودن ان را تشخیص بدهند.

[product_table id=”1105″]

2 دیدگاه در “روش تشخیص روغن اصل از تقلبی

  1. Avatar سجاد رضوانی گفت:

    اخرش همه فکر سود بیشترن و تقلبی میکنن

    1. herbana herbana گفت:

      سود باید برکت داشته باشد خیلی ها هم به دنبال رزق و روزی حلال هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *